Kažkaip pastaruoju metu dažnai tenka išgirsti sakant Baby shower (liet. kūdikio sutiktuvių vakarėlis) ar matyti nuotraukas su nėščia moterimi, apsupta kitų besišypsančių moterų. Taip pat ypač dažnai būna daugybė balionų – rožinių, auksinių ar žydrų ir visokiausių jaukių vaikiškų daikčiukų – dovanų būsimam kūdikiui. Priklausomai pagal esamą situaciją 🙂
Manytum, kad mergvakaris, bet visos labai paslaptingos, dažnai santūrios. Aplinkoje tvyro jauki laukimo nuotaika, kiek kitokia nei per mergvakarius. Deja, pati Baby shower vakarėlio neturėjau. Nors dabar kai pagalvoju, būtų buvusi visai smagi šventė prieš tampant mama.
Iš kur kilo Baby shower ir kodėl jis taip mėgstamas?
Baby shower yra naujo gyvenimo, naujos gyvybės šventė. Tai tarsi moters virsmas mama, įžengimas į motinystę. Vakarėlio dalyviams tai puiki proga pabūti kartu su būsima mama ir įteikti dovaną būsimam vaikučiui. Ši šventė turi labai šiuolaikinį įvaizdį – su dekoracijomis, skaniu maistu, žaidimais ir rožiniais/žydrais tortais, tačiau kada gi prasidėjo tokios šventės ir kodėl jos prasidėjo?
Savo knygoje „Gyvenimo papročių šventimas visame pasaulyje: nuo Baby shower iki laidotuvių“ Victoria Williams rašo, kad tiek senovės egiptiečiai, tiek senovės graikai gimus vaikui turėjo šventinius ritualus. Kai graikų kūdikiui sueidavo 5 ar 7 dienos, kūdikio tėvas jį nešiodavo šalia židinio ir tai vadinosi ritualu “Amphidromia”, kuris reiškė vaiko patekimą į pasaulį. 10 dieną motina surengdavo ritualą „Dekate“ – po valgio mama, o ne svečiai, dovanodavo dovanas tokias kaip vaikiški drabužiai gimdymo deivei Eileithyia. Vėliau šis ritualas pasikeitė. Motina dovanas teikdavo kitai motinai.
Renesanso laikais, gimus kūdikiui, motinai buvo įteikiami padėklai su maistu ir dovanomis kūdikiui. Tiya Miles iš „The Huffington Post“ rašo, kad kolonijinės amerikietės surengė „gimdymo vakarėlius“, kur vieningai siekant išvengti gimdymo skausmų gėrė „dejuojantį alų“ (angl.”groaning beer”) ir valgė „dejuojančius pyragus“ (angl. “groaning cakes”) Po kūdikio gimimo buvo švenčiama antroji puota.
Viktorijos laikais buvo tabu viešai pasirodyti nėščiajai, todėl ką tik pagimdžiusios mamytės rengdavo uždarus tik moterims skirtus arbatų gėrimo vakarėlius. Viešnios dovanodavo rankų darbo dovanas, o močiutės tradiciškai dovanojo sidabrą.
Manoma, kad šiuolaikinė Baby shower koncepcija atsirado 1930 metų pradžioje. 1937 metais savo knygoje Emily Post pateikia trumpą “gandro pasirodymą” (ji taip apibūdina Baby shower). Ji rašo: “Baby shower yra draugiški kaimynystės susibūrimai, paprastai rengiami būsimos nuotakos garbei arba tikintis, kad atvyks gandras“. Šis renginys buvo labiau į kaimynystę nukreiptas vakarėlis, skirtas būsimai motinai gauti dovanas būsimam „gandrui“.
Viena iš priežasčių, kodėl žmonės nenorėjo rengti įmantrių vakarėlių, buvo tai, kad dovanos buvo didžiulė prabanga. Tačiau prasidėjus vartotojiškumui ir išaugus masinės gamybos prekėms 1950-aisiais ir 60-aisiais, dovanas tapo daug lengviau nuperkamos, o kūdikių sutiktuvių vakarėliai išpopuliarėjo. Iki Antrojo pasaulinio karo eros kūdikių sutiktuvių vakarėliai tapo populiarūs ir tokie pat svarbūs kaip Motinos diena.
Šis vakarėlis gali turėti daugybę privalumų:
- Draugai ir šeimos nariai dalijasi džiaugsmu su būsima mama.
- Emocinė parama – naujų tėvų nuraminimas, pasidalijimas patirtimi.
- Artimų draugų ir giminaičių patarimai būsimai mamai.
- Vakarėlio metu gautos dovanos palengvina pasiruošimą kūdikio krepšeliui, nes nereikia daug laiko sugaišti ieškant prekių.
- Ir šiaip tai yra smagus vakarėlis, prieš pradedant naują etapą. Nes kaip esamos mamos žinome, kad tų vakarėlių paskui nebūna tiek jau daug 🙂
Dovanos kūdikiui – ką rinktis šiam vakarėliui?
Kadangi pati esu didžiulė praktikė ir tvarkos šalininkė, iš savo motiniškos patirties galiu pasakyti, kad visada yra vertinami praktiški daiktai. Dovanai puikiai tiktų pledukas kūdikiams, kurį būtų galima naudoti pietų miegelio metu ar užkloti kūdikį vežimėlyje.
Taip pat puikus pasirinkimas – kūdikio rankšluostis su gobtuvu. Juk tokių daiktų gali turėti ne vieną ir vis tiek jis bus naudojamas.
Jei norite dovanoti dovaną mamai ir kūdikiui – buityje tikrai pravers mamos krepšys ar vaikiška žaislų dėžė (kaip aš vadinu “Visokių daiktų dėžė”, nes į ją galima dėti viską – pradedant nuo sauskelnių, šlapių servetėlių, o vaikui ūgtelėjus, puikiai pasitarnauja kaip žaislų dėžė. Juk namuose šiek tiek didesnė tvarka, auginant kūdikį, dar nė vienam nepakenkė 🙂
Jei ruošiatės mergaitės Baby shower ir mėgstate gražias smulkmenas, bet nenorite leisti daug pinigų draugės Baby shower šventei, puikiai tiks mergaitiška medvilninė galvajuostė ar plaukų segtukas, kuris neabejotinai bus panaudotas. Juk kiekviena moteris mėgsta puoštis ir gražių daiktų niekada nebus per daug!
S.wings – švęsti gyvenimą!!!